Beszámoló 2008. augusztus–október
Ez a Wikimédia Magyarország Egyesület (vagy egyszerűen Wikimédia Magyarország, esetleg rövidítve WMM) első beszámolója! Az elmúlt hónapokban az egyesület megalakításával és hivatalos bejegyzésével foglalkoztunk, a beszámoló ennek az időszaknak az eseményeit mutatja be.
Tevékenységünk
2008. augusztus
A magyar szervezet tervezgetése, a megalakításáról szóló viták már egy évnél is jóval korábbra nyúlnak vissza (erről röviden a Meta-Wiki-oldalunkon, bővebben többek között a kapcsolódó Wikipédia-archívumban lehet olvasni). A sok vita után végül az augusztus 1-jén tartott találkozón határoztuk el az egyesület megalakítását. A találkozót követően augusztus folyamán az egyesület szempontjából a következő fontosabb események történtek:
- kapcsolatba léptünk a Wikimédia Alapítvánnyal (WMF), ismertettük a helyi szervezet alapításával kapcsolatos terveinket, majd megismerkedtünk a WMF ezzel kapcsolatos elvárásaival;
- létrehoztunk egy ideiglenes, zárt wikit az egyesület alapításával kapcsolatos megbeszélésekre (http://sunfire.mokk.bme.hu/wikimedia);
- információkat gyűjtöttünk a WMF helyi szervezetekkel kapcsolatos irányelveiből és útmutatóiból, a társadalmi szervezetekre vonatkozó magyar jogi szabályozásról, valamint az ilyen szervezetek alapításának és fenntartásának anyagi terheiről és későbbi pénzügyi lehetőségeiről;
- kapcsolatba léptünk több már működő európai szervezettel, hogy tájékozódjunk arról, hogy mire számíthatunk, valamint kikértük az alapítással kapcsolatos tanácsaikat is; valamennyi megkeresett társszervezettől hasznos tanácsokat kaptunk, és igen szívélyes fogadtatásban részesültünk;
- a hónap során megvitattuk a tervezett szervezet működésének, tevékenységeinek és céljainak kérdéseit, és megalkottuk az alapszabályának tervezetét;
- elnökünknek köszönhetően megszereztük az egyesület számára a wiki.media.hu és a wikimédia.hu domaineket (sajnos a wikimedia.hu domaint lefoglalták előlünk);
- előkészítettük a MediaWiki „jelölt lapváltozatok” (Flagged Revisions) kiterjesztésének magyar Wikipédián való bevezetését; a kiterjesztés lefordítása és konfigurációjának egy saját tesztwikin való tesztelése után a közösség szeptember 1-jén jóváhagyta annak bevezetését; ezt követően egy Bugzilla kéréssel (https://bugzilla.wikimedia.org/show_bug.cgi?id=15568) kérvényeztük a kiterjesztés bekapcsolását, azóta a fejlesztők reakciójára várunk.
2008. szeptember
- A szeptember 3-án tartott találkozónkon egy igen szigorú ütemtervet fogadtunk el az egyesület alapításának lépéseiről. A magyar adójog ugyanis jelentős előnyben részesíti azok a szervezeteket, melyeket az év végéig jogerősen nyilvántartásba vesznek. Ez, figyelembe véve, hogy még nem született megegyezés az alapszabály egyes kérdéseiről, a nagyközönséget és a Wikimédia-projektek szerkesztőit még nem avattuk be az egyesület alapításának tervébe, a WMF még nem tekintette át az elfogadás előtt álló alapszabályunkat, a bejegyzési eljárás várható ideje 3 hónap körül van és hogy a bíróság december közepétől ítélkezési szünetet tart, egyáltalán nem tűnt megvalósíthatónak.
- Közben a jogi problémák megelőzése érdekében a magyar Wikipédia adminisztrátorai elkezdték kitörölni azokat a képeket, melyek felhasználása a magyar szerzői jogi szabályozás szerint jogszerűen nem lehetséges. Ezzel kapcsolatban megjegyeznénk, hogy a magyar jog nem ismeri a „fair use” fogalmát, és a szerző engedélye nélküli szabad felhasználásra csak igen korlátozott esetekben van lehetőség. Minden ettől eltérő esetben a felhasználáshoz a szerző előzetes engedélye szükséges. Bár az elmúlt évek során számíthattunk a magyar Creative Commons közösség szakértőinek segítségére, megfelelő jogi szakvéleményhez jutás sok fontos vitatott kérdésben rendkívül nehéznek (gyakorlatilag lehetetlennek) bizonyult. Ezeknek a nyitott kérdéseknek jogi szakértők segítségével történő tisztázása a jövő feladata, aminek elérésében reményeink szerint a most létrehozott Wikimédia Magyarország Egyesület is segíthet.
- Előbbiekkel egyidejűleg jelentkeztünk az OTRS-be, majd a hozzáférés megszerzése után a magyar információkérések és engedélyek fogadására szolgáló e-mail címeket hoztunk létre, végül az engedélyek kezelésének a Wikimedia Commons gyakorlatához igazodó új rendszerét vezettük be.
- Számos fontos, eddig lefordítatlan alapítványi oldalt honosítottunk, különösen olyanokat, melyeket az egyesület leendő weboldalához is felhasználhatunk a későbbiekben. Megjegyezzük, hogy a Wikipédia által használt MediaWiki felhasználói felületének honosítása hosszú ideje közel 100%-os készültségű.
- Bemutatkoztunk a Meta-Wikin (Wikimédia Magyarország és Wikimedia Chapters), majd közösségi megbeszélést kezdtünk az egyesület alapításával kapcsolatban, melybe valamennyi magyar nyelvű Wikimédia-projektet bevontunk.
- A hónap első felében elküldtük az alapszabályunk tervezetét az Alapítvány helyi szervezetekkel foglalkozó bizottságának, a Chapters Committeenek.
- Szeptember végén eljött az egyesület életének egyik legjelentősebb eseményének időpontja: megszerveztük, majd szeptember 27-én sikeresen megtartottuk az egyesület alapító közgyűlését. A közgyűlésen 20 alapító tag vett részt az ország különböző pontjairól, egy alapító pedig Erdélyből érkezett csak azért, hogy ezen az eseményen részt vehessen. Az alapító tagokon kívül a találkozóra több olyan résztvevő is eljött, akik nem csatlakozhattak fiatal koruk miatt. Reméljük, hogy a közeljövőben sikerül tisztázni a kiskorúakra vonatkozó jogi szabályozást, és részvételi formát kínálhatunk az egyesületi életben a fiatalabb korosztály tagjainak is.
- A sikeres alapító közgyűlést követően, szeptember 29-én a megválasztott elnökség és a jegyzőkönyv-hitelesítők a szükséges iratokat beadták a Fővárosi Bíróságon.
2008. október
- A Bíróság az alapszabály kisebb változtatásait, valamint további iratok benyújtását írta elő, ami az alapító közgyűlésen megjelent alapító tagokkal megegyező résztvevőkkel tartott ismételt alapító közgyűlést tett szükségessé.
- Megszerveztük az új közgyűlést, beszereztük a szükséges iratokat és módosítottuk az alapszabályt. A megismételt alapító közgyűlést október 19-én tartottuk, ami elfogadta a szükséges változtatásokat. A nyilvántartásba vétel iránti kérelmet a módosított alapszabállyal és az előírt iratokkal a következő napon adtuk be a Fővárosi Bíróságra.
- A hónap folyamán elkezdtünk ötleteket gyűjteni a jövőbeni weboldalunkhoz, valamint stratégiát kidolgozni a különböző magyar nyelvű projektek domainjeinek megszerzésére.
A szervezet tisztségviselői
- Mind az alapító közgyűlés, mind a megismételt alapító közgyűlés megválasztotta az egyesület elnökségét, az eredmény mindkét esetben azonos lett. Az elnökség hivatali ideje a szervezet (folyamatban lévő) bejegyzésének jogerőre emelkedésétől számított két év. Az elnökség összetétele a következő:
- Gervai Péter, elnök;
- Mészöly Tamás, operatív alelnök;
- Zrínyi Dániel, gazdasági alelnök;
- Damokos Bence, (nemzetközi kapcsolatokért felelős) elnökségi tag;
- Hanák Gábor, elnökségi tag.
Társadalmi és kormányzati kapcsolatok
- Néhány tagunk alapító tagként vett részt a Creative Commons Magyarország Egyesület alapító közgyűlésén (október 13.).
- Előzetes megállapodásra jutottunk a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a Média Oktatási és Kutató Központ (BME MOKK) vezetőivel arról, hogy a jövőben a Wikimédia Magyarország Egyesület bejegyzett székhelye a BME MOKK lehet.
- Néhány tagunk meghívást kapott az Egészségügyi Minisztériumon belül működő Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézettől (ESKI) egy találkozóra. A megbeszélésen a magyar Wikipédia BNO-val (betegségek nemzetközi osztályozására szolgáló kódrendszerrel) kapcsolatos cikkeinek szerzői jogi státusáról, valamint a magyar egészségügy számára igen fontos kódrendszer közhitelessége biztosításának lehetőségeiről esett szó. A megállapodás sikeresen, közös megegyezéssel zárult, megvalósítása jelenleg is folyamatban van.
Sajtó- és médiamegjelenés
- Alapító közgyűlésünkről több országos és megyei lap, valamint online hírportál közölt cikket:
- Wikimédia: egyesület az online lexikonért, Népszabadság, 2008. szeptember 28.;
- Egyesületet alapítanak a magyar wikipédiások és CC-sek, origo.hu, 2008. szeptember 29.;
- Még idén létrejöhet a Wikimédia Magyarország Egyesület, Wikihírek, 2008. szeptember 30.;
- Egyesületbe tömörültek a Wikipedia szerkesztői, Békés Megyei Hírlap, 2008. szeptember 30.
A magyar nyelvű Wikimédia-projektekkel kapcsolatos hírek
- Szócikkszámot tekintve a magyar Wikipédia megelőzte az eszperantó Wikipédiát, ezzel a 21. helyre lépett előre a Wikipédiák sorában (augusztus 8.).
- A magyar Wikipédiában eddig elvégzett szerkesztések száma elérte a 4 milliót (augusztus 14.).
- A magyar Wikipédia elérte a 105 000 cikkes mérföldkövet (szeptember 11.).
Előzetes
A 2008. augusztus–október időszakra vonatkozó tevékenységünk összefoglalóját, valamint további információkat találhatsz weboldalunkon és a Meta-Wiki-oldalunkon: http://wiki.media.hu és Wikimédia Magyarország (jelenleg mindkettő ugyanarra az oldalra irányít át, ez a jövőben változni fog). A következő beszámoló tartalmából és a szervezet életének következő időszakából előzetes híreink:
- a Wikimédia Magyarország Egyesület ugyanazon a napon, november 3-án lett a WMF elismert helyi szervezete, mint amikor a bíróság meghozta az egyesület nyilvántartásba vételéről szóló végzését;
- megindul az egyesület honlapja, és az egyesületi tagok számára létrehozunk egy új, végleges helyen működő wikit;
- további médiamegjelenések.